آشپزخانه درمان نفخ معده

تهیه کرم زیبایی خانگی
بهمن 20, 1396
درمان دیابت
بهمن 20, 1396

رهایی از نفخ و مشکلات معده با روش های خانگی

نوشته: ناصر حسین بر

از نگاه طب سنتی هنگامی که سردی معده افزایش می یابد معده دچار مشکل می شود بعبارتی وقتی طبیعت معده از حالت تعادل خارج می گردد بطور کلی از دیدگاه طب سنتی هر عضوی که از حالت طبیعت معمولی خارج شود آن عضو دچار مشکل می گردد مزاج شناسی مهمترین و اولین مرحله در مبحث طب سنتی می شود که شناخت دقیق و کارکرد آن برای هر حکیم و طبیبی ضروری می باشد و از همین نگاه می باشد که بعضا مشاهده می شود برای رفع ناملایمات معده گرمیجات را توصیه می کنند اما بدلیل ناسازگاری با طبیعت کلی بدن و ناهمگونی گرمیجات با دیگر اعضاُ فرد بهبودی که احساس نمی کند بلکه بیشتر دچار مشکل می گردد از این رو ضروری می باشد که اگر شخصی در صدد بهره گیری از طب سنتی برای بهبود مشکلاتش می باشد حتمی الامکان زیر نظر یک متخصص این عمل را انجام دهد در غیر اینصورت کاملترین روش استفاده از غذاها و موادی هست که با همه افراد مسازگاری دارند .

نفخ معده و عفونت آن از جمله مشکلاتی می باشند که اکثر افراد روزی درگیر آن بوده اند اما بدلیل ناآگاهی از خواص غذاها کمتر بفکر درمان آن با غذاهای خانگی افتاده اند.

 عوامل متعددی بر روی نفخ شکم و آروغ زدن موثر بوده، نوع و نحوه تغذیه و ناراحتی‌های معده از مهمترین این عوامل است. سایر عوامل موثر بر نفخ عبارتند از:

    عادات غلط غذا خوردن مانند خوردن یا آشامیدن خیلی سریع، نوشیدن آب بین غذا، پرخوری

    بلعیدن عصبی هوا

    یک جرعه سر کشیدن نوشابه‌های گازدار

    یبوست

    برخی ناراحتی های معده مانند ریفلاکس، سندروم روده تحریک پذیر و …

    وجود برخی باکتریها در روده

    افزایش وزن

    دوران قاعدگی

    بی خوابی

یکی از علل نفخ معده، نوشیدن آب و نوشابه‌های گازدار به همراه غذا است. نوشیدن این مایعات با غذا، شیرهٔ معده را رقیق و سرد کرده و هضم غذا را به تاخیر می‌اندازد. غذاهای ایرانی اکثراً گوشتی بوده و همراه با میوه و سبزیجات است و نوشیدن مایعات به همراه این گونه غذا‌ها، نفخ ایجاد می‌کند.که این نفخ بمرور باعث زخم معده می شود و زخم معده ای که ناشی از خوردن آب ُبخصوص آب سرد همراه با غذا ایجاد می شود سخت ترین نوع زخم معده می باشد که درمان آن از زخم معده های معمولی خیلی پیچیده تر می باشد و دلیل آن این می باشد  در حالت معمولی محتویات معده برای هضم صحیح باید بصورت مایع آبکی در معده تبدیل شوند وقتی آب همراه غذا وارد معده شود امکان حل شدن آنها بسیار مشکل خواهد شد چرا که چربی به محض تماس با آب سرد منجمد شده و بدیواره معده می چسبد و بمرور عفونت ایجاد می نماید و این عفونت همزمان باعث زخم معده می شود .زخم معده معمولی را میتوان به راحتی با خوردن دوقاشق روغن بادام شیرین بعد از غذا کنترل نمود اما برای بهبودی این گونه زخم معده مواد چسبیده به دیواره معده باید جداشوند و جدانمودن آنها معمولا به مفردات و درمان های خانگی مشکل می باشد و برای همین متخصصان طب سنتی فرد را با خوراندن ترکیبات قی آور وادار به قی می نمایند تا مواد چسبیده به دیواره معده از طریق دهان دفع شوند و بعد از آن با خوراندن روغن بادام شیرین  ناراحتی فرد را کنترل می کنند برای این منظور توصیه می شود حتما قبل و بعد از غذا مقدارخیلی کمی نمک چشیده (البته اگر دچار مشکل فشار خون نیستند) و از خوردن آب بلافاصله بعد از غذا خودداری نمایند.

بهترین غذا برای درمان نفخ شکم مصرف «نخودآب» با ادویه دارچین و زعفران است. به این ترتیب که مقدار دلخواه نخود را با آب پخته و به آن ادویه اضافه کرده و مصرف کنند البته نخودآب را با مقداری گوشت نیز می‌توان پُخت. و یا اینکه ترکیبی از ودر 4 زیره را همراه با غذا مصرف نمایند و اگر شدت نفخ زیاد می باشد بعد از غذا یک قاشق مرباخوری از سیاهدانه بنا به فرمایش رسول اکرم(ص) دانه معجزه آسا را با یک قاشق غذا خوری عسل ترکیب کرده و سعی شود سیاهدانه را در دهان بجویید. نحوه مصرف گیاهان در بهبودی مشکلات خیلی مهم می باشند اگر سیاهدانه پودر شود در وهله اول از خواص آن کاسته می شود و در وهله بعد بلافاصله بعد از پودر شدن باید با عسل مخلوط گردد زیرا همانطور که بهدانه را اگر پودر نمایید و یا اینکه در دهان بجویید باعث آزاد شدن سم بسیار مضری برای معده خواهد شد و بهدانه حتما باید لعابش مصرف شود اینجا بالعکس سیاهدانه باید جوید. خوردن عسل و سیاهدانه بنا به نص صریح احادیث و همچنین آزمایشات متعدد علمی علاوه بر پیشگیری از سنگ کلیه و مثانه و سنگ صفرا باعث بهبود و درمان آینگونه مشکلات نیز خواهد شد

همچنین چنانچه  علاوه بر نفخ معده ُعفونت معده نیز باعث سلب آرامشتان شده هست توصیه می شود صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری پودر سیر را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده بخورید برای گرم مزاجان عسل معمولا گرمی سیر را معتدل می نماید اما چنانچه سیر باعث آزار شد می توانید بعد از آن کمی ترشیجات یا شربت سکنجبین مصرف نمایید. سیر و عسل باعث رفع شدیدترین عفونت های بدن نیز خواهند شد و همچنین سیر بتنهایی ضد انعقاد و لخته شدن خون؛ضد عفوني كردن دستگاه تنفسي؛ضد فشار خون و تسکین دردهای روماتیسمی نیز می باشد ضمن اینکه در مصرف سیر حد تعادل را باید رعایت نمود.

از دیگر موارد درمان خانگی نفخ می توان به موارد زیر اشاره نمود

مالیدن روغن سیاهدانه به کمر

    خوردن گرمی‌ها

    خوردن عسل هر روز صبح و ناشتا

    بلعیدن اسفند شبها یک قاشق غذاخوری همراه با آب

و درمان تکمیلی تر که با توجه به تحقیقات علمی باعث رفع 75درصد مشکلات معده و روده خواهد شد  اینست که یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ را در یک لیوان عرق نعنا حدود ده دقیقه در شعله بسیار پایین جوشانید و با عسل شیرین کرده و میل نمایید و اگر فرد دچار یبوست نیز می باشد به ترکیب فوق نصف استکان گلاب اضافه نمایید البته طول درمان با این ترکیب 30 تا 90 روز می باشد ضمن اینکه باید یادآوری کرد عرق نعنا برای افراد با فشار خون بالا مناسب نیست چرا که افزایش دهنده فشار خون می باشد.

یکی از موارد بسیار مهم در تغذیه این می باشد که برای جلوگیری از نفخ از مصرف حبوبات با پوست خودداری نمود زیرا  پوست حبوبات دارای ماده ای بسیار قوی و نفخ آور می باشد برای این منظور حبوبات را شی خیس کرده و صبح پوستسان را جدا و بعد در آشپزی از آنها استفاده نمایید و یا اینکه بعد از پختن در هنگام مصرف آنها را با سرقاشق له نموده تا پوستشان جدا گردد.

از موارد مهم دیگر برای درمان نفخ ورزش و پیاده روی روزانه به مدت 30 دقیقه می باشد.

برای درمان نفخ معده یک قاشق چای خوری پودر زنیان را با یک استکان عسل مخلوط نموده و بعد از هر وعده غذا یک قاشق چای خوری میل نمایید.

اگر زیاد نفخ می‌کنید می‌توانید 2 قاشق غذاخوری گلپر ساییده را با 2 قاشق غذاخوری پودر نبات مخلوط کنید و آن را به همراه عرق بهارنارنج، بنوشید.

* برای تخفیف نفخ شکمی، می‌توان حدود 30 گرم روغن کرچک را در 180 گرم عرق انیسون مخلوط کرد و آن را به معده مالید.

از دیگر روش های خانگی برای بهبود نفخ می توان به موارد زیر اشاره نمود

    محلول زردچوبه و نمک

یک قاشق چایخور زردچوبه را با مقدار کمی نمک داخل یک لیوان آب داغ حل کرده و درحالی که گرم است آن را بنوشید. این ترکیب بلافاصله درد ناشی از نفخ شکم را تسکین میدهد.

    هل

از دیگر شیوه های درمان خانگی نفخ شکم، جویدن یک غلاف هل بعد از غذا یا درست کردن یک دمکرده با ۳ تا ۴ عدد غلاف هل است که برای تاثیر بیشتر میتوان به آن کمی زنجبیل خشک و مقدار کمی جوز هندی پودر شده اضافه نمود. این دمنوش نفخ و سر و صدای معده را برطرف کرده ولی مصرف زیاد آن باعث یبوست میشود.

    دارچین

مصرف دارچین برای درمان اختلالات گوارشی مثل نفخ معده کاربرد فراوان دارد.

    زنجبیل

مصرف زنجبیل نیز به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و آنتی‌اکسیدانی که دارد، برای علاج دردهای معده و برطرف کردن نفخ شکم موثر است. از زنجبیل میتوان به همراه سایر گیاهان دارویی مفید برای رفع نفخ شکم مانند سیر، تخم شنبلیله و زنیان استفاده نمود.

خوراکی های نفخ آور

کنگر فرنگی، بروکلی، کلم، گل کلم، تره فرنگی، تربچه، شلغم

حبوبات همچون لوبیا، عدس و سایر انواع حبوبات

بادام زمینی، جو، گندم و مخمر درون بعضی از غذاها همچون نان

سیر، موسیر، پیاز و سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

لبنیات در افرادیکه با لاکتوز مشکل دارند

قندها و شیرین کننده های مصنوعی

نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و آب میوه ها

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X